BELGE

Sertifika

Gıda Hijyen Muayenesi
Muayene > Spesifik Muayeneler

Gıda Hijyen Muayenesi

Gıda hijyeni dendiği zaman, çeşitli gıda maddelerinin üretiminden tüketilmesine kadar güvenliğini sağlamak için gerekli koşullar ve alınacak önlemler kastedilmektedir. Yiyecekler, kesim veya hasat, işleme, depolama, dağıtım, taşıma ve hazırlık süreçlerinin herhangi bir noktasında kontamine olabilir. Yeterli gıda hijyeni sağlanmadığı takdirde, gıda kaynaklı hastalıklar ve ölümler yaşanabilir.

Gıda Hijyen Muayenesi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), üye devletlere, tüketiciler de dahil olmak üzere gıda üreten firmaları hedef alan, sistematik hastalıkları önleme ve sağlık eğitimi programları uygulamakta ve güvenli gıda kullanımını desteklemekte yardımcı olmaktadır.

İnsanların kontamine yiyecekleri tüketmeleri sonucunda yakalandığı hastalıklar, dünyadaki hastalık, sakatlık ve ölümlerin önemli bir nedenidir. Aslında gıda kaynaklı hastalıklar, özellikle de bakteriler, virüsler, parazitler ve mantarların neden olduğu hastalıklar önlenebilir niteliktedir.

Bu noktada eğitim kilit öneme sahiptir. Gıda hijyeninin sağlanması için, yiyeceklerin temiz tutulması, çiğ ve pişmiş yiyeceklerin bir arada tutulmaması, yiyeceklerin iyice pişirilmesi, güvenli sıcaklıklarda tutulması ve güvenli su ve hammadde kullanılması önerilmektedir.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2011 yılında, gıda güvenilirliği bakımından tüketicilerin korunmasını sağlamak amacı ile gıda firmalarının ilk üretimden tüketiciye sunulmasına kadar uyması gereken gıda hijyenine yönelik kriterleri belirlemek üzere Gıda Hijyeni Yönetmeliği yayınlanmıştır.

Yetkili kuruluşlar tarafından gıda hijyen muayene ve kontrollerinde öncelikle bu yasal düzenleme esaslarına ve TS 13027 standardı kriterlerine uyulmaktadır.

Kısaca gıda hijyeni, yiyecekleri tehdit eden riskleri kontrol etmek ve kullanım amacını göz önünde bulundurarak bir gıda maddesinin insanların tüketimine uygun olduğunu sağlamak için gerekli önlemler ve koşullardır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standart şudur:

  • TS 13027 Gıda üretim ve satış yerlerinde hijyen ve sanitasyon için genel kurallar

Kuruluşumuz spesifik muayene hizmetleri kapsamında gıda hijyen muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Spesifik muayene hizmetleri kapsamında verilen gıda hijyen muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.
MUAYENE SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve iş ekipmanları için, ne tip bir survey veya muayene talep edildiği belirlenir.

MUAYENE SÜRECİ

Muayene Ortamının Hazırlanması

İlgili muayeneler konusunda uzman ekip yönlendirilerek kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler NDT veya görsel olarak gerçekleştirilir.

MUAYENE SÜRECİ

Raporun Sunulması

Muayenenin sonucunda edinilen veriler uzman denetmenler tarafından değerlendirilerek akredite muayene raporu işletmeye sunulur.

BAŞVURU YAP

Spesifik Muayeneler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.