BELGE

Sertifika

Çelik Halat Tahribatsız Muayenesi
Muayene > Spesifik Muayeneler

Çelik Halat Tahribatsız Muayenesi

Önemli bir kaldırma ve iletme aracı olan çelik hatlar yüksek riskli bileşenlerdir ve birçok sektörde yaşam çizgisi olarak kabul edilmektedir. Uzun zamanlar çelik tel halatların güvenliği, bilimsel ve güvenilir test cihazlarının eksikliği yüzünden genelde kör noktalar olarak kalmıştır. Ancak günümüzde gerçek zamanlı güvenlik izleme sistemleri kullanılmakta ve çelik halat kullanılan bütün sistemler ve ekipmanlarda azami güvenlik sağlanmaktadır.

Çelik Halat Tahribatsız Muayenesi

Bugün kullanılan çeşitli teknolojiler ile, çelik halatlarda, kırılmış teller, aşınma, korozyon yorgunluğu, çap azaltma ve enine kesit alan kaybı gibi birçok kusur yüksek oranda tespit edilebilmektedir. Bu şekilde çelik halatlarda gizli tehlike, atık ve düşük verimsizlik bakımından etkinlik kayıpları başarıyla tespit edilmektedir.

İşletmeler her zaman çelik halatlarda güvenlik kontrolleri yaptırmak zorundadır. Bu sayede ekipman kullanım oranını etkin bir şekilde yükseltmektedir. Çelik halatların kullanım ömrünü arttırmak ve çelik halat kullanım maliyetlerini düşürmek için, periyodik kontrol ve muayenelerinin aksatılmaması gerekmektedir.

Yetkili kuruluşlar tarafından bu yönde verilen hizmetler tahribatsız muayene yöntemlerine dayanmaktadır. Bu şekilde çelik halatlara zarar verilmeden, kusurları ve performans değerleri ortaya konmaktadır.

Çelik halatların kullanıldığı asansörler, teleferikler, feribotlar, kaldırma cihazları, köprüler, konteyner vinçleri ve daha birçok alanda faaliyetlerin ve bu sistemlerin güvenliği, düzenli yapılacak kontrol sonuçlarına bağlıdır.

Tahribatsız muayene çalışmalarında, bu iş için geliştirilen özel ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar, özellikle yüksek değerli çelik halatların muayenesi için uygundur.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN 12385 Çelik tel halatlar - Güvenlik

  • TS EN 13411 Çelik tel halatlar için sonlandırıcılar

  • TS EN 13414 Çelik tel halat sapanlar - Güvenlik

  • TS EN 10264 Çelik tel ve tel mamulleri - Halatlar için çelik tel

Kuruluşumuz spesifik muayene hizmetleri kapsamında çelik halat tahribatsız muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Spesifik muayene hizmetleri kapsamında verilen çelik halat tahribatsız muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.
MUAYENE SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve iş ekipmanları için, ne tip bir survey veya muayene talep edildiği belirlenir.

MUAYENE SÜRECİ

Muayene Ortamının Hazırlanması

İlgili muayeneler konusunda uzman ekip yönlendirilerek kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler NDT veya görsel olarak gerçekleştirilir.

MUAYENE SÜRECİ

Raporun Sunulması

Muayenenin sonucunda edinilen veriler uzman denetmenler tarafından değerlendirilerek akredite muayene raporu işletmeye sunulur.

BAŞVURU YAP

Spesifik Muayeneler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.