BELGE

Sertifika

Asansörlerin Muayenesi
Muayene > Spesifik Muayeneler

Asansörlerin Muayenesi

İnsanlar her zaman bir şeyleri kaldırmanın yollarını aramıştır. Bu tür aletlerin ilk örnekleri üçüncü yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yunan matematikçi ve fizikçi Arşimed, kenevir ipini kullanarak, hayvanlar ve su çarkları ile çalışan bir asansör tasarlamıştır.

Asansörlerin Muayenesi

Ancak bugün kullanılan anlamda ilk asansörler sanayi devriminden sonra olmuştur. 1823 yılında, iki İngiliz mühendis, turistlere Londra siluetini göstermek amacı ile bir platform inşa etmişlerdir. Birkaç yıl sonra bu tasarım, buhar gücü, bir kayış ve karşı ağırlık eklenerek daha geliştirilmiştir. Ancak bu ilk örneklerin tehlikeli ve güvensiz oldukları tartışılmaz.

1852 yılında Amerikalı sanayici Otis, dikey taşımacılıkta devrim yaratan bir güvenlik freni kullanmıştır. Bu şekilde kayışlar kopsa bile kabin düşmemekte ve yerinde kalmaktadır. Bu ilk güvenlikli asansör 1857 yılında New York’ta kurulmuştur. Bugün Otis, dünyanın en büyük asansör ve yürüyen merdiven firmasıdır.

Günümüzde asansörlerin güvenli kullanımı, üretici firmanın talimatları doğrultusunda düzenli bakımlarının ve yıllık denetimlerinin yapılmasına bağlıdır. Bu denetimler, sadece yasal düzenlemelere uymak için değil, çalışanların ve kullanıcıların sağlık ve güvenliği için önemlidir. Ama denetimler aynı zamanda asansörlerin kullanım ömrünü uzatmak için önemli veriler sağlamaktadır. İleride olması muhtemel problemler için erken uyarı sağlar.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN 13015+A1 Asansör ve yürüyen merdivenlerin bakımı - Bakım talimatları için kurallar

  • TS EN 81-3 Asansörler - Yapım ve montaj için güvenlik kuralları - Bölüm 3: Elektrikli ve hidrolik servis asansörleri

  • TS EN 81-20 ... Bölüm 20: İnsan ve yük asansörleri

  • TS EN 81-80 ... Bölüm 80: Mevcut yolcu ve yük asansörlerinin güvenliğini geliştirme kuralları

  • TS EN 60204-32 Makinalarda güvenlik - Makinalardaki elektriksel cihazlar - Bölüm 32: Yük kaldırma makinaları için kurallar

Kuruluşumuz spesifik muayene hizmetleri kapsamında asansörlerin muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Spesifik muayene hizmetleri kapsamında verilen asansörlerin muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.
MUAYENE SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve iş ekipmanları için, ne tip bir survey veya muayene talep edildiği belirlenir.

MUAYENE SÜRECİ

Muayene Ortamının Hazırlanması

İlgili muayeneler konusunda uzman ekip yönlendirilerek kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler NDT veya görsel olarak gerçekleştirilir.

MUAYENE SÜRECİ

Raporun Sunulması

Muayenenin sonucunda edinilen veriler uzman denetmenler tarafından değerlendirilerek akredite muayene raporu işletmeye sunulur.

BAŞVURU YAP

Spesifik Muayeneler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.