BELGE

Sertifika

Mobil Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi
Muayene > Kaldırma ve İletme Ekipmanları Muayenesi

Mobil Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

İnşaat alanlarında en çok kullanılan vinç çeşitleri, mobil (hareketli), kule ve Derrick vinçlerdir. Derrick vinçler, yüksek katlı yapılar için özel olarak geliştirilmiş vinçlerdir. Kendi içinde yüzlerce farklı konfigürasyona sahip olan mobil vinçler, teleskopik veya kafes bomlara sahip olabilir ya da lastik tekerlekler veya paletler üzerinde yürüyebilir.

Mobil Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kafes tipi mobil vinç bomları, hemen hemen her yöne hareket ettirilebilir ve yeni bomlar eklenerek veya çıkarılarak boyutları uzatılabilir veya kısaltılabilir. Teleskop bomlar ise, bir hidrolik silindir tarafından uzatılan veya geri çekilen iç içe kapalı tüp bölümlerinden oluşmaktadır.

Mobil vinçler, küçük ve oldukça hareketli çeşitlerden, 15 - 80 ton arası kaldırma gücüne daha büyük çeşitlere kadar, ihtiyaca göre farklı kapasitelerde üretilmektedir. Doğal olarak kapasite arttıkça, taşıdığı yüklerin yarattığı, çalışanların sağlık ve işletmenin güvenlik riskleri de artmaktadır.

Mobil vinçler esas genel olarak eğitimli ve deneyimli operatörler tarafından kullanılmalıdır. İnşaat işlerinde çoğu zaman dengesiz yükler kaldırılır, taşınır ve yerleştirilir. Bu ise her zaman tehlike demektir.

Mobil vinçler kendi güçleri ile hareket edebilen araçlardır ve yüksek hareket kabiliyetine sahiptir. Bu yüzden zemin koşullarının elverişsiz olduğu ve küçük alanlarda uzun süreli çalışmaların gerekli olduğu çalışma ortamlarında tercih edilmektedir. Bazı koşullarda mobil vinçler bir kamyon üzerine monte edilerek de kullanılabilir. Kısaca mobil vinçler belli bir alanda hareket edebilir ve genelde birkaç sabit ünitenin işini yapabilir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN 13000+A1 Vinçler - Mobil vinçler

  • TS EN 13001-3-2 Vinçler - Genel tasarım - Bölüm 3-2: Halat sarma sistemlerindeki tel halatların sınır durumları ve uygunluğun doğrulanması

  • TS 10162 Mobil vinçler - Tambur ve makara boyutları

  • TS ISO 8566-2 Vinçler - Kabinler - Bölüm 2: Mobil vinçler

Kuruluşumuz kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında mobil vinç periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında verilen mobil vinç periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.
MUAYENE SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve iş ekipmanları için, ne tip bir survey veya muayene talep edildiği belirlenir.

MUAYENE SÜRECİ

Muayene Ortamının Hazırlanması

İlgili muayeneler konusunda uzman ekip yönlendirilerek kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler NDT veya görsel olarak gerçekleştirilir.

MUAYENE SÜRECİ

Raporun Sunulması

Muayenenin sonucunda edinilen veriler uzman denetmenler tarafından değerlendirilerek akredite muayene raporu işletmeye sunulur.

BAŞVURU YAP

Kaldırma ve İletme Ekipmanları Muayenesi
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.