BELGE

Sertifika

Araç Kaldırma Lifti Kontrol ve Muayenesi
Muayene > Kaldırma ve İletme Ekipmanları Muayenesi

Araç Kaldırma Lifti Kontrol ve Muayenesi

Araç kaldırma liftleri, araçların dikey olarak yukarı kaldırılması için kullanılan bir forklift çeşididir. En verimli ve en yaygın kullanılan çeşitleri, Pascal prensibine göre çalışan hidrolik liftlerdir. Bir kapta bulunan sıvıya uygulanan basınç, kabın her noktasına eşit olarak ve hacmini kaybetmeden aktarılır.

Araç Kaldırma Lifti Kontrol ve Muayenesi

Deforme olmayan güçlü duvarları bulunan kaptaki sıvının basıncı, serbest olan tek noktaya yönlendirilir. Bu şekilde lift kaldırma işlevini gerçekleştirir. Araç kaldırma liftinin yapısal özellikleri sayesinde, küçük bir basınç uygulayarak çok ağır yükleri kaldıracak yüksek basınç elde edilmektedir.

Araç kaldırma liftleri, mekanik parçalara, elektronik parçalara ve ilave güvenlik mekanizmalarına sahiptir. Bugünün modern liftlerinde, zaman ve montaj hatalarını azaltan teknolojiler ile üretilen denetleyiciler bulunmaktadır. Birçoğunda, basıncın daha iyi düzenlenmesini sağlayan ve operatörlerin yanı sıra araç ve cihaz güvenliğini arttıran entegre valfler bulunmaktadır. Ayrıca elektronik bileşenlerin arasında, liftlerin doğru çalışmasını sağlayan veya riskli durumlarda devreye giren güvenlik sistemleri bulunmaktadır.

Yapılacak işin türüne bağlı olarak, farklı araç kaldırma liftleri bulunmaktadır. Örneğin iki direkli kaldırma liftleri genelde hafif ve orta büyüklükteki araçları kaldırmak için kullanılır. Dört direkli kaldırma liftleri ise çok yönlüdür ve daha ağır yükleri kaldırma imkanı bulunmaktadır. Park asansörleri de aynı mantıkla çalışan liftlerdir. Park alanını daha verimli hale getirecek şekilde araçların istiflenmesini ağlamaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN 60204-32 Makinalarda güvenlik - Makinalardaki elektriksel cihazlar - Bölüm 32: Yük kaldırma makinaları için kurallar

  • TS ISO 12480-1 Vinçler - Emniyetli kullanım - Bölüm 1: Genel

  • TS EN 1495+A2 Kaldırma platformları - Sütunlu çalışma platformları

  • TS EN 13184 Tahribatsız muayene - Sızdırmazlık muayenesi - Sızdırmazlık muayenesi - Basınç değiştirme metodu

Kuruluşumuz kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında araç kaldırma lifti periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında verilen araç kaldırma lifti periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.
MUAYENE SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve iş ekipmanları için, ne tip bir survey veya muayene talep edildiği belirlenir.

MUAYENE SÜRECİ

Muayene Ortamının Hazırlanması

İlgili muayeneler konusunda uzman ekip yönlendirilerek kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler NDT veya görsel olarak gerçekleştirilir.

MUAYENE SÜRECİ

Raporun Sunulması

Muayenenin sonucunda edinilen veriler uzman denetmenler tarafından değerlendirilerek akredite muayene raporu işletmeye sunulur.

BAŞVURU YAP

Kaldırma ve İletme Ekipmanları Muayenesi
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.