BELGE

Sertifika

Kompresör ve Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi
Muayene > Basınçlı Kaplar ve Tesisatlar

Kompresör ve Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kompresörler ve hava tankları, bir elektrik motoru, dizel veya benzinli motordan sağladığı gücü kullanarak, basınçlı hava depolayan ve bunu potansiyel enerjiye dönüştüren sistemlerdir. Bu ekipmanlar bir yöntemle daha fazla havayı bir depolama tankına sıkıştırır ve basıncı yükseltir.

Kompresör ve Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Bugünün pnömatik operasyonlar dünyasında, kompresörlerin ve hava tanklarının fabrikalarda veya atölyelerde kullanılmadığı bir an yoktur. Aslında makina tarihinde hava kompresörleri nispeten yeni bir yeniliktir. Daha önceleri kullanılan hava araçları genelde kemerler, tekerlekler ve büyük bileşenlerden oluşan karmaşık sistemlerdi ve bunlar küçük işlerde çok büyük, ağır ve maliyetliydi.

Böyle olunca ancak büyük işletmelerde kullanılıyordu. Bugün kompresörler ve hava tankları, ürünlerin üretildiği ve monte edildiği işletmelerde, benzin istasyonlarında, otomobil atölyelerinde ve servis istasyonlarında çok yaygın kullanılmaktadır. Basınçlı hava ile çalışan makina ve ekipmanların listesi uzundur. Yine de en yaygın kullanılan pnömatik aletlerden birkaçı şunlardır: zımba makinaları, matkaplar, öğütücüler, püskürtme tabancaları, çivi tabancaları ve zımpara makinaları.

Kompresör ve hava tanklarının en büyük yararı, genelde büyük motorlar kullanan merkezi güç kaynaklarının aksine, kompakt, nispeten hafif ve küçük boyutlu olmalarıdır. Ayrıca bu araçlar daha ömürlüdür ve daha az bakım gerektirir. Taşınması daha kolaydır ve eski araçlara göre çok daha az gürültülüdür.

Hava sıkıştırma olayı, hacim düştüğünde hava basıncının yükseldiği iki yönlü bir işlemdir. Sıkıştırma işlemi piston teknolojisi ile gerçekleştirilir. Kompresör ve hava tanklarının ana parçaları, krank, bağlantı çubuğu, silindir, piston ve bir vanadır. Bu araçların verimli olmaları, düzenli yapılacak kontrol ve muayenelere bağlıdır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS 9531 ISO 3857-3 Kompresörler, pnömatik aletler ve makinalar - Terimler - Bölüm 3: Pnömatik aletler ve makinalar

  • TS ISO 5389 Turbokompresörler - Performans deneyi esasları

  • TS EN 1012 Kompresörler ve vakum pompaları

Kuruluşumuz basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında kompresör ve hava tankı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında verilen kompresör ve hava tankı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.
MUAYENE SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve iş ekipmanları için, ne tip bir survey veya muayene talep edildiği belirlenir.

MUAYENE SÜRECİ

Muayene Ortamının Hazırlanması

İlgili muayeneler konusunda uzman ekip yönlendirilerek kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler NDT veya görsel olarak gerçekleştirilir.

MUAYENE SÜRECİ

Raporun Sunulması

Muayenenin sonucunda edinilen veriler uzman denetmenler tarafından değerlendirilerek akredite muayene raporu işletmeye sunulur.

BAŞVURU YAP

Basınçlı Kaplar ve Tesisatlar
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.