BELGE

Sertifika

Kızgın Yağ Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi
Muayene > Basınçlı Kaplar ve Tesisatlar

Kızgın Yağ Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Su ve buhar kazanlarını çalıştırmak için yüksek basınç gerekmektedir. Bu durum kızgın yağ kazanlarına göre çok daha büyük tehlike yaratmaktadır. Kızgın yağ kazanları, su veya buhar kazanlarından farklı olarak, yüksek basınç gerektirmemektedir.

Kızgın Yağ Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Üstelik kızgın yağ kazanları, çalışma ve bakım koşulları bakımından her zaman daha ekonomik olmaktadır. Bunun yanı sıra korozyona neden olmaması ve sistemde kireç birikintileri olmaması kızgın yağ kazanlarının önemli avantajlarıdır.

Kızgın yağ kazanları çok farklı isimlerle anılsa da hepsi aynı tip kapalı devre sıvı fazlı ısı transfer sistemi ile çalışmaktadır. Bu sistemlerde herhangi bir buharlaşma yoktur, ancak yine de termal yağ kazanı veya termal sıvı kazanı gibi isimler kullanır.

Kızgın yağ kazanlarında çoğu zaman aşırı ısınma ve kirlenme meydana gelir. Bu durum sistem yüzeylerinde karbonda çözünmeyen maddelerin oluşumuna ve ısı transfer yüzeylerinin bozulmasına neden olur. Katı maddelerin çökelmesi ise sistemdeki boru ve vanaların tıkanmasına yol açar.

Kirlenme genel ısı transfer verimliliğini düşürür, dinamik contaların aşınmasına neden olur ve hatta ısıtıcı yüzeylerin yanmasına ve çatlamasına neden olur. Bütün bunların yaşanmaması için kızgın yağ kazanlarının düzenli bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS 2025 Buhar kazanları işletme, muayene ve bakım genel kuralları

  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney

  • TS EN 12952-6 Su borulu kazanlar ve yardımcı tesisatları - Bölüm 6: İmalat sırasında muayene, basınca maruz kalan parçaların dokümantasyonu ve işaretlenmesi

  • TS 497 Kazanlar - Çelik malzemeden (kaynaklı)

Kuruluşumuz basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında kızgın yağ kazanı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında verilen kızgın yağ kazanı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.
MUAYENE SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve iş ekipmanları için, ne tip bir survey veya muayene talep edildiği belirlenir.

MUAYENE SÜRECİ

Muayene Ortamının Hazırlanması

İlgili muayeneler konusunda uzman ekip yönlendirilerek kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler NDT veya görsel olarak gerçekleştirilir.

MUAYENE SÜRECİ

Raporun Sunulması

Muayenenin sonucunda edinilen veriler uzman denetmenler tarafından değerlendirilerek akredite muayene raporu işletmeye sunulur.

BAŞVURU YAP

Basınçlı Kaplar ve Tesisatlar
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.