BELGE

Sertifika

Hidrofor Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi
Muayene > Basınçlı Kaplar ve Tesisatlar

Hidrofor Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Hidrofor sistemleri, yüksek binalarda sıcaklık ve basıncı düzenlerken, suyu pompalamak, depolamak ve tedarik etmek için kullanılan bir sistemdir. Tesislerde basıncı korumak için su besleme sisteminde hidrofor tankları kullanılmaktadır.

Hidrofor Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Bu sistem aynı zamanda su tesisatında iç ve dış yüzeyleri korozyona karşı korumaktadır. Bu amaçla iki taraflı sıcak galvanizleme, bir veya iki taraflı sprey galvanizleme ya da ebonit astarlama yapılmaktadır.

Hidrofor tankları, belli bir bara kadar çalışma basıncı için tasarlanmakta ve genelde karbon çeliğinden üretilmektedir. İçme suyu sistemleri için tasarlanan hidrofor tankları, gıda sınıfı standartlara sahip kaplama ile üretilmektedir.

Hidrofor tanklarının tüm proses bağlantıları DIN 2986 standardına uygun olmak zorundadır. Bu standart, dişli çelik boru ek parçaları ile ilgili bir standarttır. Üretilen bütün hidrofor tankları basınç testlerinden geçirilir. Aynı zamanda çalışmakta olan sistemler de, yasal düzenlemelerde öngörülen aralıklarda kontrol ve muayene edilmelidir.

Hidrofor tanklarının ana elementleri, su girişi, su çıkışı, basınç şalteri ve manometre, hava basıncı girişi, hava tahliyesi, su seviyesi görüş armatürü ve drenajdır.

Kısaca hidrofor tankları, binalarda ve tesislerde su şebekesinde gerekli su basıncını korumak, belli bir düzeyde tutmak ve değişken su rezervini korumak yani su depolamak amacı ile kullanılmaktadır. Hidrofor tankları, su arıtma tesislerinin de temel ögelerinden biridir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN 806 Bina içi tesisatı - İçme ve kullanma sularının taşınması için özellikler

  • TS 1911 Düşey hidrofor (su basınçlandırma) tankları - Su besleme sistemleri için

  • TS 11490 Hidrofor (su basınçlandırma) tankları - Yatay

  • TS 6553 Hava besleme ve tahliye cihazları (düşey hidroforlar için)

  • TS 10576 Membranlı hidrofor tankı

Kuruluşumuz basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında hidrofor tankı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında verilen hidrofor tankı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.
MUAYENE SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve iş ekipmanları için, ne tip bir survey veya muayene talep edildiği belirlenir.

MUAYENE SÜRECİ

Muayene Ortamının Hazırlanması

İlgili muayeneler konusunda uzman ekip yönlendirilerek kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler NDT veya görsel olarak gerçekleştirilir.

MUAYENE SÜRECİ

Raporun Sunulması

Muayenenin sonucunda edinilen veriler uzman denetmenler tarafından değerlendirilerek akredite muayene raporu işletmeye sunulur.

BAŞVURU YAP

Basınçlı Kaplar ve Tesisatlar
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.