BELGE

Sertifika

UV Yaşlandırma Testleri
Laboratuvar > Spesifik Testler

UV Yaşlandırma Testleri

UV yaşlandırma testleri, ürünlerin normal koşullarda depolanması ile karşı karşıya kalınacak daha uzun süre güneş ışığına maruz kalma süresini simüle etmeyi amaçlayan testlerdir. Bu testlerde normal güneş ışığı yerine özel cihazlarla sağlanan ultraviyole (morötesi), kısaca UV ışınlar kullanılmaktadır. Dolayısıyla güneş ışınlarının uzun sürede yarattığı etkiler daha kısa süre içinde elde edilmektedir.

UV Yaşlandırma Testleri

UV yaşlandırma testlerinden amaçlanan, olası görsel ve fiziksel değişikliklerin laboratuvar ortamında oluşturulmasıdır. Ultraviyole ışınlar, çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarına sahip güneş ışınlarına denmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda, çeşitli malzemelerin güneş ışığı, nem ve sıcaklık karşısında solma, çatlama, soyma, oksidasyon, ve benzeri zararlı etkilerini ölçmek için bu ortamı simüle eden UV yaşlanma odaları kullanılmaktadır. Bu odalar sayesinde gerçek ortamda test etmek için gereken süre kısaltılmış olmaktadır.

Bu testler sırasında sıcaklık, nem ve UV yoğunluğu, doğal ortamı birebir simüle etmek için kontrol edilmektedir. Bu şekilde gıda maddeleri yanı sıra boyalar, kaplamalar, plastikler, ahşap ürünler, yapıştırıcılar ve bunlar gibi birçok malzeme UV yaşlandırma testine tabi tutulabilmektedir.

Laboratuvarlarda gerçekleştirilen UV yaşlandırma testlerinde, başlıca şu standartlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN ISO 4892 Plastikler - Laboratuvar ışık kaynaklarına maruz bırakma metotları

  • TS EN 1297 Esnek levhalar - Su yalıtımı için - Çatı su yalıtımı için bitüm, plastik ve kauçuk levhalar - UV ışıması, yüksek sıcaklık ve su kombinasyonuna uzun süreli maruz bırakma ile suni yaşlandırma metotları

  • TS EN ISO 11985 Optik - Gözle ilgili - Kontak lensler - UV ve görünür ışımaya maruz bırakarak yaşlandırma (in vitro metot)

  • TS EN 1903 Yapıştırıcılar - Plastik veya lastik, yer veya duvar kaplamaları için kullanılan yapıştırıcılara uygulanan deney metotları - Hızlandırılmış yaşlandırmadan sonra boyut değişimlerinin tayini

Kuruluşumuz spesifik test hizmetleri kapsamında UV yaşlandırma test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Spesifik test hizmetleri kapsamında verilen UV yaşlandırma test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok spesifik test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Spesifik Testler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.