BELGE

Sertifika

Isı Dayanım ve Geçirgenlik Testleri
Laboratuvar > Spesifik Testler

Isı Dayanım ve Geçirgenlik Testleri

Bazı sektörlerde, yüksek sıcaklık problemlerini çözmek için ısıya dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Örneğin yüksek basınç nedeniyle normal bandın kullanılmadığı durumlarda ısıya dayanıklı bantlar kullanılmaktadır. Bu bantlar alevlere ve erimiş metal sıçramalarına bile dayanıklıdır. Bir başka örnek ısıya dayanıklı sızdırmazlık malzemeleridir.

Isı Dayanım ve Geçirgenlik Testleri

Bu malzemeler bir ekipmanın farklı bölümleri arasındaki boşlukları kapatmak veya yangın söndürme aletlerinin uçlarını korumak için kullanılmaktadır. Isıya dayanıklı sızdırmazlık malzemeleri, çekmeye, genleşmeye ve çatlaklara karşı direnç gösterirler. Ayrıca yüksek sıcaklığa dayandıkları için, asitler, amonyak ve diğer kimyasal madelere karşı da direnç gösterebilirler.

Yüksek sıcaklığa dayanıklı ipler kullanılarak, hem yüksek sıcaklığa hem de aleve, erimiş metal sıçramalarına ve yağa dayanabilen güçlü contalar üretilmektedir. Bu ipler, genelde demir oksit ve kırmızı silikon kauçukla kaplanmış örgülü veya örme cam yününden üretilmektedir. Genel olarak bu ipler 260 dereceye kadar sıcaklığa sürekli maruz kalmaya dayanıklıdır.

Genelde bütün itfaiye malzemeleri ısıya dayanıklı üretilmektedir. Kablolar, hortumlar, su boruları ve giysiler bu şekilde korumaktadır. Ayrıca ısı, alev ve erimiş metal sıçramalarına karşı korumak amacı ile bu malzemeler farklı birçok sektörde de kullanılmaktadır. Bu malzemelerin bir görevi de, enerji kayıplarını azaltmak için kabloları, hortumları ve boruları yalıtmaktır.

Laboratuvarlarda ve endüstriyel ortamlarda kullanılan yangın battaniyeleri de ısıya dayanıklı malzemelerden üretilmektedir ve alevi boğarak söndürmek için kullanılmaktadır.

Keza koruyucu perdeler ve kaynak perdeleri, yüksek ısıya veya yangına dayanıklı kumaşlardan üretilmektedir. Bu kumaşların direnç seviyesini yükseltmek için cam elyafı ve seramik gibi malzemeler ile birleştirilmektedir.

Bütünbu kullanım amaçlarında bağlı olarak yetkili kuruluşlar tarafından ısı dayanım ve geçirgenlik testleri yapılmaktadır ve bu testlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan yöntemlere ve standartlara uyulmaktadır.

Kuruluşumuz spesifik test hizmetleri kapsamında ısı dayanım ve geçirgenlik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Spesifik test hizmetleri kapsamında verilen ısı dayanım ve geçirgenlik test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok spesifik test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Spesifik Testler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.