BELGE

Sertifika

Ahşap Testleri
Laboratuvar > Spesifik Testler

Ahşap Testleri

Ahşap üretimin temel taşları olan tahta ve kereste, ağaçların yapısal dokusunu oluşturan doğal organik malzemelerdir. Bu malzemeler hem gerilme hem de sıkıştırma bakımından son derece güçlü bir malzeme oluşturan selüloz liflerinden oluşmaktadır. Genel olarak iki çeşit ahşap ürün bulunmaktadır: doğal ve işlenmiş.

Ahşap Testleri

Doğal ürün, doğrudan doğal ortamda yetişen ağaçlardan elde edilmektedir. Oysa işlenmiş ahşap ürünler, ağaçlardan toplanan liflerin laminatlar, tutkallar veya reçineler yardımı ile birbirine bağlanarak elde edilmektedir. Bunlar bir takım işlemlerle elde edildikleri için, doğal ahşap ürünlerde bulunamayan özelliklere sahip olmaktadır.

Tahta ve kereste ürünlerini test etmenin en yaygın nedeni, gerginlik, sıkıştırma ve esneme durumlarında kopma mukavemetlerini belirlemektir. Mekanik testlerden geçen birçok ahşap ürün, inşaat, mobilya ve genel amaçlı üretimde kullanılmaktadır. Ahşap ve kereste ürünleri, kullanıldıkları alan ve kullanım amaçlarına bağlı olarak çeşitli formlarda ve kombinasyonlarda test edilmektedir. Ahşap ve ahşap malzemenin ölçülen gücü, belli bir kullanım amacı için kabul edilebilir düzeyde olup olmadığını belirlemektedir.

Ahşap ürünler için, belli bir uygulamaya uygunluklarını belirlemeye yönelik bir takım statik ve dinamik test yöntemleri uygulanmaktadır. Genel olarak bu test yöntemleri basit gerginlik, sıkıştırma ve eğilme testlerini kapsamaktadır. Örneğin çekme testlerinde, ahşap malzeme bir test makinesine yerleştirilir ve uçlara doğru gerilim uygulanır. Ahşap ürünlerin sıkıştırma testlerinde, ürünler her iki uçtan birbirine doğru itililir. Eğilme testlerinde ise yük, numunenin orta noktasına uygulanır.

İşlenmiş ahşap malzemeler, yapıldığı ahşabın özelliklerinden farklı özellikler kazandırılmış malzemelerdir. Kontrplak veya sunta gibi işlenmiş ahşap malzemeler için, istenen özelliklere dayanarak birçok farklı işlem uygulanmaktadır. Bu işlemler ile, doğal ahşaptan daha yüksek mukavemet ve esnekliğe sahip ahşap ürünler elde edilmektedir. Dolayısıyla bu ürünlerin testlerinde de farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan ahşap testlerinde, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan yöntemlere ve standartlara uyulmaktadır.

Kuruluşumuz spesifik test hizmetleri kapsamında ahşap test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Spesifik test hizmetleri kapsamında verilen ahşap test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok spesifik test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Spesifik Testler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.