BELGE

Sertifika

Jant Testleri
Laboratuvar > Endüstriyel Testler

Jant Testleri

Jantlar, otomobillerde yaşamsal önem taşıyan bir güvenlik parçasıdır. Bu nedenle üretici firmalar, ürünlerin tasarım çalışmalarından itibaren çok çeşitli jant test ve analizleri yapmaktadır. Bu testler firma kalitesinin ve güvenirliğinin garantisini ifade etmektedir. Jantlar için esas olarak mekanik testler, metalurjik testler, renk görsellik testleri, boya performans testleri ve boyutsal ölçümler yapılmaktadır.

Jant Testleri

Mekanik testler, kullanım sırasında jantlarda, tasarlanan araca uygun malzeme yorulmasını ve darbelere karşı ne kadar dayanıma sahip olduğunu belirlemek için yapılmaktadır. Bu kapsamda yorulma testleri, darbe testleri, radyal yorulma testleri, dinamik yorulma testleri ve dik deformasyon testleri uygulanmaktadır.

Metalurjik testler, üretimde kullanılan aluminyum alaşımın kimyasal kompozisyonunu ve döküm sonrası metalurjik özelliklerini belirlemek için yapılmaktadır. Bu kapsamda optik emisyon kimyasal kompozisyon analizi, mikroyapı analizi, makroyapı analizi, çekme testleri, sertlik testleri ve Charpy darbe testleri uygulanmaktadır.

Renk görsellik testleri, jant boyasının renk değeri ve parlaklık seviyesini görsel olarak ve teknik ölçümlerle belirlemek için yapılmaktadır. Bu kapsamda boya renk ölçümleri, boya parlaklık ölçümleri ve boya renk görsel kontrolleri uygulanmaktadır.

Boya performans testleri, jant boyasının yol ve mevsim koşullarına dayanıklı olup olmadığını ve müşteriler tarafından talep edilen kalite koşullarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek için yapılmaktadır. Bu kapsamda boya yapışma testleri, boya kalınlık ölçümleri, boya sertlik ölçümleri, taş darbelerine dayanım testleri, düşük sıcaklığa dayanım testleri, iklimlendirme testleri, buhar püskürtme testleri ve boyaların kimyasal dayanım testleri uygulanmaktadır.

Boyutsal ölçümlerde ise, ürünlerin tasarlandıkları boyutsal ölçülere ve yüzey hassasiyet değerlerine sahip olup olmadıklarını belirlemek için yapılmaktadır. Bu kapsamda boyutsal ölçümler ve yüzey pürüzlülük ölçümleri uygulanmaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan jant testlerinde esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS 8987 Karayolu taşıtları - Otomobiller - Hafif alaşımlı döküm jantlar

  • TS 11772 Karayolu taşıtları - Jant balans ağırlıkları tespit yayları - Hafif alaşımlı döküm jantlar ve çelik jantlar için

Kuruluşumuz endüstriyel test hizmetleri kapsamında jant test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Endüstriyel test hizmetleri kapsamında verilen jant test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok endüstriyel test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Endüstriyel Testler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.