BELGE

Sertifika

Çatı ve Kompozit Testleri
Laboratuvar > Endüstriyel Testler

Çatı ve Kompozit Testleri

Makroskobik olarak birbirinden farklı iki veya daha fazla malzemenin bir arada kullanılması ile üretilen malzemelere kompozit malzemeler denmektedir. Bu tür malzemelerin üretilmesinden amaç, tek başlarına kullanılması uygun olmayan malzemelere, kullanım alanlarına uygun olarak dayanıklılık, hafiflik, esneklik ve düşük maliyet gibi özellikler kazandırmaktır. Bu şekilde kompozit malzemeler birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de kullanım alanı bulmaktadır.

Çatı ve Kompozit Testleri

Malzeme yapısı, malzemenin uygulanacağı koşullara uygun üretilmekte ve özellikle cephe korumaları, otobüs durakları, büfeler, soğuk hava depoları ve inşaat kalıpları, kompozit malzemelerden üretilmektedir. Tasarım ve uygulamada bu malzemeler esneklik ve kolaylık sağlamakta ve nakliye ve montaj işleri rahat yapılmaktadır. Örneğin, çatı malzemelerinin dayanıklı ve su geçirimsiz olmasında ve ısı yalıtımında bu özellikler kazandırılan kompozit malzemeler kullanılmaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan çatı ve kompozit testlerinde esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN ISO 14125 Elyaf takviyeli plastik kompozitler - Eğilme özelliklerinin tayini

  • TS EN ISO 14129 Plastik kompozitler - Elyaf takviyeli - Düzlem içi kayma gerilmesi / kayma gerilmesi cevabı tayini - Düzlem içi kayma modülü ve kayma mukavemeti dahil 45 derecelik gerilme deneyi metodu

  • TS EN ISO 14126 Elyaf takviyeli plastik kompozitler - Düzlem yönündeki sıkışma özelliklerinin tayini

  • TS EN 1349 Isı yalıtım malzemeleri - Binalarda kullanılan - Harici olarak kullanılan kompozit ısı yalıtım sistemleri (ETICS) - Yüzeye dik doğrultuda kopma direncinin köpük blok deneyi ile tayini

  • TS EN 13498 Isı yalıtım malzemeleri - Yapılarda kullanılan - Harici kompozit ısı yalıtım sistemleri (ETICS) - Batma dayanımı tayini

  • TS EN 13500 Isı yalıtım malzemeleri - Yapılarda kullanılan - Mineral yün esaslı harici kompozit ısı yalıtım sistemleri (ETICS) - Özellikler

Kuruluşumuz endüstriyel test hizmetleri kapsamında çatı ve kompozit test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Endüstriyel test hizmetleri kapsamında verilen çatı ve kompozit test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok endüstriyel test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Endüstriyel Testler




Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.