BELGE

Sertifika

Yüksek Gerilim (Hipot) Testleri
Laboratuvar > Elektriksel Testler

Yüksek Gerilim (Hipot) Testleri

Hipot kıslatması, yüksek potansiyel anlamına gelen İngilizce High Potential ifadesinden türetilmiştir. Hipot testleri, ya da yüksek gerilim testleri, yüksek gerilim üzerinde dielektrik direncini ölçmek ve izolasyon kontrolü yapmak amacı ile uygulanmaktadır. Yüksek gerilim ile çalışan her türlü elektrikli cihaza bu testlerin yapılması gerekmektedir.

Yüksek Gerilim (Hipot) Testleri

Yüksek gerilim (hipot) testleri, çalışmanın güvenli olduğundan emin olmak için yapılmaktadır ve yüksek voltajlı kablo izolasyonunun bir elektrik sisteminde bütünlüğü doğrulanmaktadır. Bu testler ile, kısa devre koşullarını veya elektrik güvenliğini tehlikeye sokacak ve insanlar için elektrik çarpması riski yaratacak zayıf bileşenler ortaya çıkarılmaktadır.

Yüksek gerilim (hipot) testleri sadece bir elektrik sisteminin yüksek voltaj alternatif akım primer kablolamasını kontrol etmektedir. Yöntem oldukça basittir. Faz ve nötr kabloları ile ana güvenlik topraklama noktası arasına çok yüksek bir voltaj potansiyeli uygulanır ve sistem izlenir. Bu test sırasında, düzgün bir şekilde kablolanmış ve yalıtımlı bir elektrik sistemi, ihmal edilebilir bir akım akışına sahip olmalıdır.

Genellikle hipot test cihazları olarak adlandırılan elektriksel güvenlik test cihazları, elektrikli ve elektronik ekipman üretiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu test cihazları, dielektrik dayanım ve izolasyon direnci testlerini yapmak için yüksek potansiyel üretmektedir.

Ayrıca birçok hipot test cihazı, toprak direnci ve toprak bağı bütünlüğünü test etmek için, düşük direnç ölçümleri yapmakta ve düşük direnç / yüksek akım çıkışları sağlamaktadır.

Elektriksel güvenlik testleri, işletmeler açısından, birçok elektrikli ve elektronik ekipman için hatalı bileşenleri veya montaj hatalarını tespit etmeyi, gizli alan arızalarını ortaya çıkarmayı ve etiketleme gerekliliklerini yerine getirmeyi, dolayısıyla garanti maliyetlerini düşürmeyi amaçlamaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan yüksek gerilim (hipot) testlerinde esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 60060 Yüksek gerilim deney teknikleri

  • TS EN 60076 Güç transformatörleri

  • TS EN 60204 Makinalarda güvenlik - Makinaların elektrik donanımı

Kuruluşumuz elektriksel test hizmetleri kapsamında yüksek gerilim (hipot) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Elektriksel test hizmetleri kapsamında verilen yüksek gerilim (hipot) test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok elektriksel test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Elektriksel Testler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.