BELGE

Sertifika

Elektrik Tesisatı Testleri
Laboratuvar > Elektriksel Testler

Elektrik Tesisatı Testleri

Günümüzde elektrik tesisatının artan karmaşıklığı büyük endişe yaratmakta ve uluslararası standartlara uygunluk daha önemli olmaktadır. Bu yüzden Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi (CENELEC) tarafından bir takım standartlar geliştirilmekte ve yetkili kuruluşlar tarafından bu standartlara uygunluk durumları test edilmektedir.

Elektrik Tesisatı Testleri

Örneğin IEC 60364 standardı ve Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan birçok eşdeğer ulusal standartlar, binalardaki sabit elektrik tesisatı gereksinimlerini belirlemektedir. Bu çerçevede gerçekleştirilmesi gereken başlıca testler şunlar olmaktadır: koruyucu iletkenlerin sürekliliği, yalıtım direnci, devrelerin ayrılması ile koruma, zemin ve duvar direnci, arzın otomatik olarak kesilmesi, kutupluluk ve işlevsel performans.

Bugün dünya genelinde güvenlik düzenlemeleri gittikçe zorlaşmakta, aynı oranda elektrik güvenliği için cihazların ve elektrik tesisatlarının test edilmesi zorunlu hale gelmektedir. Elektriksel güvenlik testleri, ulusal güvenlik standartlarına uyumu sağlamak amacı ile elektrik devrelerinin ve cihazların ölçülmesinden oluşmaktadır.

İstatistiklere bakılacak olursa, ABD’de, her yıl 400’ün üzerinde elektrik çarpması meydana gelmektedir. Bunların hemen hemen yarısı tüketici ürünleri ile ilgilidir. İnsanların yüzde 25’i topraklama hatası devre kesicilerin ne işe yaradığını bilmiyor.

Elektrik tesisatı testlerinin başında yalıtım testleri gelmektedir. Bu test, bir arıza olması durumunda elektrikli cihazların güvenli olmasını sağlamak için önemli bir testtir. Yalıtkan malzemelerin kalitesi, elektrik tesisatını etkileyen baskılar yüzünden zaman içinde değişmektedir. Bu değişiklikler, yalıtım malzemelerinin elektriksel direncini düşürür ve güvenlik açısından ciddi sonuçlar doğurur.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan elektrik tesisatı testlerinde esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS IEC/TR 60364 Binalarda elektrik tesisatı

  • TS EN 61210 Bağlama düzenleri - Düz çabuk bağlanan bağlantı uç düzenleri - Elektriksel bakır iletkenler için - Güvenlik kuralları

  • TS EN 62444 Elektrik tesisatları için kablo rekorları

  • TS EN 60335 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için

  • TS EN 60669 Anahtarlar - Ev ve benzeri yerlerdeki sabit elektrik tesisatları için

Kuruluşumuz elektriksel test hizmetleri kapsamında elektrik tesisatı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Elektriksel test hizmetleri kapsamında verilen elektrik tesisatı test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok elektriksel test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Elektriksel Testler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.