BELGE

Sertifika

Tekstil Testleri
Laboratuvar > Diğer Testler

Tekstil Testleri

Tekstil ürünlerinin sayılamayacak kadar çok kullanım alanı bulunmaktadır. Günlük yaşamda bu kadar fazla kullanıma sahip olan tekstil ürünleri, giysi ve kumaşlardan masa ve yatak örtülerine kadar, kanepe ve koltuk kaplamalarından perde ve yer döşemelerine kadar çok geniş bir yelpazede üretilmektedir. Tekstil ürünlerinin son ürün testleri yanı sıra çeşitli üretim aşamalarında ve bazı apre işlemlerinde kalite ve güvenlik testlerinden geçirilmesi neredeyse bir zorunluluk halini almıştır.

Tekstil Testleri

Bir tekstil ürünü, yıkandığı zaman rengini kaybetmemeli, boyutlarında çekme olmamalı, leke tutmaması beklenen bir ürünse lekelenmemeli, ateşe dayanması gereken bir ürünse alev almamalıdır. Aksi halde burada çok önemli kalite problemleri var demektir.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için, tekstil firmaları çok çeşitli tekstil test ve analizleri yaptırmak zorundadır. Tekstil analizleri, tekstil ürünlerinin fiziksel olarak incelenmesi ve potansiyel olarak sahip olduğu kimyasal ve mekanik zayıflıkların tespit edilmesi için yapılmaktadır.

Tekstil analizlerinin önemi başlıca şu faktörlere bağlanabilir ve bunlar işletmelerin başarısı için çok önemlidir: kaliteli üretim yapmak, müşterileri memnun etmek ve rakiplere karşı üstünlük elde etmek. Kalite testlerinde kumaşın dayanma gücü, ne kadar olgun olduğu, tasarımdan dolayı elyaf israfı gibi noktalar üzerinde durulmaktadır.
Üretim faaliyetleri, müşteri taleplerini belli süre içinde karşılayacak şekilde yönetiliyorsa, müşteri memnuniyeti elde edilmiş demektir. Tekstil analizlerinin düzenli olarak yapılması ile hatalı üretimler zamanında farkedilmekte, bu ise doğal olarak hem müşteri memnuniyeti hem de rekabet gücü kazandırmaktadır.

Tekstil analizleri ile aynı zamanda hammadde kalitesi yükselmekte, araştırma ve geliştirme imkanları genişlemekte, üretim aşamaları izlenmekte ve çeşitli spesifik testler uygulanmaktadır. Gelişmiş laboratuvarlarda tekstil analizleri için iplik test cihazı, patlama gücü test cihazı, aşınma test cihazı, yanıcılık test cihazı, su penetrasyon test cihazı, çekme test cihazı, renk haslığı test cihazı ve hava, su ve buhar geçirgenliği test cihazı gibi cihazlar kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz diğer test hizmetleri kapsamında tekstil test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Diğer test hizmetleri kapsamında verilen tekstil test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok farklı test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Diğer Testler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.