BELGE

Sertifika

Kalıntı Analizleri
Laboratuvar > Diğer Testler

Kalıntı Analizleri

Meyve ve sebzelerde karşılaşılan pestisit kalıntılarına yönelik analizler, sadece insan sağlığının korunması açısından değil aynı zamanda uluslararası ticaret ve resmi kuruluşların denetimleri aşısından da büyük önem taşımaktadır.

Kalıntı Analizleri

Son yıllarda, yüksek çözünürlüklü doğru kütle spektrometrisine dayanan pestisit kalıntı analizleri, yüksek hassasiyet ve çözünürlükte modern cihazlarla yapılmaktadır. Pestisit kalıntı analizi çalışmaları modern analitik kimyanın özel bir alanıdır.

Maksimum kalıntı limitlerine sahip katı uluslararası yasal düzenlemeler nedeniyle, bugün gıdalarda bulunan pestisit kalıntılarının tanımlanması ve miktarının belirlenmesi çalışmalarında oldukça güvenilir tespitler yapılması gerekmektedir.

Tarım sektöründe genelde böcek ilacı olarak bilinen bitki koruma ürünleri, verimi artırmak, kaliteyi üykseltmek ve ürünlerin depolanma ömrünü uzatmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Pestisit kalıntıları dendiği zaman, pestisit aktif muhteviyat tortuları, uygulanması sırasında çevreye yayılan bileşenlerde bulunan metabolitler veya parçalanma ürünleri anlaşılmaktadır.

Kalıntı analizleri, ortamdaki herhangi bir kimyasal kirlenmenin doğasını, seviyesini ve kalıcılığını belirlemek için yapılmaktadır. Esasen pestisitler kullanılmadan önce, gerekli yasal düzenlemeler ve standartlar ile kapsamlı şekilde etkinlik, çevresel ve toksikolojik testlerden geçmektedir. Ancak uygulanan kimyasallar ve bunların bozunma ürünleri, tarımsal ürünlerde tortu olarak kalabilmektedir. Bu kalıntılar insan sağlığı açısından zararlı olabilmektedir.

Maksimum kalıntı seviyeleri, gıdalarda yasal olarak bulunabilecek kalıntı türleri ve miktarları, düzenleyici kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. Pestisit kalıntısı analizleri, bazı pestisitlerin kullanım güvenliğini belirlemede çok önemli olmaktadır. Ancak ne yazık ki bazı üreticiler, ilgili yasal düzenlemelere ve standartlara uymamakta ve pestisit analiz sonuçları büyük önem taşımaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen kalıntı analizlerinde, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan yöntemlere ve standartlara uyulmaktadır. İşte birkaç örnek:

  • TS EN 12393 Bitkisel kökenli gıdalar - GC veya LC-MS/MS kullanarak pestisit kalıntılarının tayini için çoklu kalıntı yöntemler

  • TSE CEN/TR 15641 Gıda analizleri - LC-MS/MS kullanarak pestisit kalıntılarının tayini - Tandem kütle spektrometrik parametreleri

Kuruluşumuz diğer test hizmetleri kapsamında kalıntı analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.
Diğer test hizmetleri kapsamında verilen kalıntı analiz hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok farklı test hizmetleri de verilmektedir.
TEST SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Başvuru alınır, sözleşme ve ardından kuruluşun, hangi ürün, araç ve araçlar için, ne tip bir hizmet talep ettiği tam olarak belirlenir.

TEST SÜRECİ

Test Ortamının Hazırlanması

Gerekli laboratuvar ortamı hazırlanarak mevcut standartlar referansı ile kuruluşun talep ettiği ürün, araç ve araçlar uzmanlarca test edilir, ölçümler yapılır.

TEST SÜRECİ

Raporun Sunulması

Titizlikle tamamlanan test, ölçüm ve analizler sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek uzman mühendislerce akredite onaylı rapor sunulur.

BAŞVURU YAP

Diğer Testler
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.