BELGE

Sertifika

Sağlıklı Otel Belgesi
Belgelendirme > Spesifik Belgelendirme

Sağlıklı Otel Belgesi

Sağlıklı otel belgesine sahip turizm işletmelerini ayrıcalıklı kılan başlıca nokta, bir temizlik yöneticisi atanmış olmalarıdır. Bu yönetici, COVID-19 salgınından, çalışanları ve konukları korumaya yönelik bir temizlik planı geliştirmek, bu planı uygulamak, gerkeli durumlarda güncellemek, çalışanları eğitmek ve konukların hijyen ile ilgili sorularının hemen yanıtlanmasını sağlamakla yükümlüdür.

Sağlıklı Otel Belgesi

Bu yönetici aynı zamanda işletmenin yasal düzenlemelere uymasını sağlamak zorundadır. Bir otelin temizlik ve dezenfeksiyon süreçleri için açık bir sorumluluk noktasına sahip olmak, işletmenin bu zorlu süreçten başarıyla geçmesinin birinci koşuludur.

Sağlıklı otel belgesine sahip turizm işletmeleri ayrıca konukların kullanacağı bir temizlik planına sahiptir. Bu plan, otelin güvenli, temiz ve sağlıklı olduğuna konukları ikna etmek için gösterilen çabaların bir sonucudur. Bu plan sayesinde, tesiste bir salgın veya bulaşma ihtimalini en aza indirmek için sterilize etmeye yönelik tüm faaliyetler ele alınmaktadır. Bu plan sayesinde konuklar kendilerini güvende ve sağlıklı hissedeceklerdir. İnsanlar tekrar seyahat etmeye başladıkları zaman, otel seçiminde en büyük etkenlerden biri hijyen olacaktır. Sağlıklı otel belgesi, bu noktada tesisleri diğerlerinden ayıracak önemli bir faktör olmaktadır.

Sağlıklı otel belgesine sahip işletmeler, solunum yolu enfeksiyonu belirtileri konusunda konukları sürekli olarak ve görsel olarak taramaktadır. Bu çalışmalara ateş kontrolleri dahildir. Özellikle ön büro, restoranlar ve eğlence alanları gibi konuk temasının çok fazla olduğu yerlerde solunum yolu enfeksiyonu açısından tarama yapılması önemli bir husustur.

Elbette sağlıklı otel belgesi için olmazsa olmaz koşullardan biri dezenfeksiyon ve temizlik çalışmalarıdır. Tesis genelinde temizleme ve dezenfeksiyon sıklığının arttırılması gerekmektedir. Özellikle lobi, ön büro, merdivenler, yürüyen merdivenler, asansörler, banyolar, giriş ve çıkışlar, restoranlar, barlar, salonlar ve internet alanları yüksek trafikli ve riskli alanlardır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, sağlıklı otel sertifikasyonu hizmetleri de verilmektedir.

BELGELENDİRME SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Öncelikle kuruluşun, standardın zorunlu gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığı ve bir sonraki aşamaya geçilip geçilmeyeceği belirlenir.

BELGELENDİRME SÜRECİ

Dokümanların Hazırlanması

Gerekli prosedür ve denetimlerin geliştirilip geliştirilmediği kontrol edilir ve kurumunuzun değerlendirmeye hazırlığı gözden geçirilir.

BELGELENDİRME SÜRECİ

Belgenin Verilmesi

İlk iki aşamada ortaya çıkan bulgular değerlendirilir ve yapılan her türlü düzeltici işlem gözden geçirildikten sonra belge hazırlama işlemine geçilir.

BAŞVURU YAP

Spesifik Belgelendirme
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.