BELGE

Sertifika

GSO 2055-1 Helal Gıda Sertifikası
Belgelendirme > Spesifik Belgelendirme

GSO 2055-1 Helal Gıda Sertifikası

GSO, GCC Standardizasyon Organizasyonu, GCC üye devletlerinin ulusal standart organlarından oluşan bölgesel bir organizasyondur. GSO’nun temel işlevlerinden biri, özel teknik komiteler aracılığı ile standartlar ve teknik düzenlemeler yayınlamaktır.

GCC, Körfez İşbirliği Konseyi, Arap Yarımadası’nda yer alan altı ülkenin siyasi ve ekonomik ittifakıdır (Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri). 1981 yılında kurulan Körfez İşbirliği Konseyi (GCC), bu ülkeler arasında ekonomik, güvenlik, kültürel ve sosyal işbirliğini teşvik etmekte ve her yıl işbirliği ve bölgesel meseleleri tartışmak için biraraya gelmektedir.

GSO 2055-1 Helal Gıda Sertifikası

GSO 2055-1 standardı, teslim alma, hazırlama, paketleme, etiketleme, elleçleme, nakliye, dağıtım, depolama, teşhir ve helal gıda hizmeti dahil olmak üzere helal gıda zincirinin herhangi bir aşamasında takip edilecek helal gıda gereksinimlerini tanımlamaktadır. GSO 2055 Helal gıda standardının bu bölümü, genel gereklilikleri içermektedir. Standardın ikinci bölümü, helal sertifikasyon kuruluşları için genel gereklilikleri, üçüncü bölümü ise helal belgelendirme kuruluşlarını akredite eden helal akreditasyon kuruluşları için genel gereklilikleri içermektedir.

Helal gıda, İslami kurallara göre yenilerek, içilerek, enjekte edilerek veya solunarak tüketilmesine izin verilen yiyecek ve içeceklerdir. Bunlar, bu standartta yer alan kriterlere uygun olmak zorundadır.

Tüm gıdalar, bunların türevleri, parçaları ve özleri, standart ekinde yer alan izin veya yasaklar açısından İslami esaslara tabidir.

Helal gıda üretimi için kullanılan tüm gıda katkı maddeleri ve hammaddeler, helal olmayan herhangi bir bileşen içermemelidir. Bu durum, ambalaj malzemeleri dahil bileşenlerini açıklayan yasal belgelerle desteklenmelidir.

Helal gıda maddelerinin hiçbiri, sağlığa zararlı olduğu düşünülen zehirli maddeler ve tehlikeli kirleticiler içermemelidir.

Tüm helal yiyecekler, İslami kuralların yasakladığı necaset bulaşmasından arındırılmalıdır. İslama göre necis sayılan nesnelerin yenilip içilmesi haramdır.

Helal olmayan tüm ürünler, birbirleriyle karışmamaları veya kirlenmeleri için gıda zinciri boyunca helal ürünlerden tamamen ayrı tutulmalıdır.

Helal gıda hazırlamak için kullanılan tüm cihazlar, aletler, üretim hatları ve ilgili malzemeler temiz olmalı ve helal olmayan malzeme içermemelidir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, GSO 2055-1 Helal Gıda Sertifikası hizmetleri de vermektedir.

BELGELENDİRME SÜRECİ

İlk Değerlendirme

Öncelikle kuruluşun, standardın zorunlu gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığı ve bir sonraki aşamaya geçilip geçilmeyeceği belirlenir.

BELGELENDİRME SÜRECİ

Dokümanların Hazırlanması

Gerekli prosedür ve denetimlerin geliştirilip geliştirilmediği kontrol edilir ve kurumunuzun değerlendirmeye hazırlığı gözden geçirilir.

BELGELENDİRME SÜRECİ

Belgenin Verilmesi

İlk iki aşamada ortaya çıkan bulgular değerlendirilir ve yapılan her türlü düzeltici işlem gözden geçirildikten sonra belge hazırlama işlemine geçilir.

BAŞVURU YAP

Spesifik Belgelendirme
Size Ulaşalım

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2018 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.